Lär dig publicera din egen statistik
Kurs i datalagring och publicering av statistik med programvaran PC-Axis för de som jobbar med hantering, lagring och exponering av statistik i en organisation.
Datalagring, publicering, tillgänglighet
Många organisationer hanterar statistik i tabeller och diagram. Det kan ibland vara svårt att ha så bra ordning på statistiken som man önskar och som användarna förväntar sig. Statistiken kan vara lagrad i ett flertal olika Excelfiler på hårddiskar och servrar som har många producenter och användare. Information om statistiken (metadata) är också ofta bristfällig, vilket försvårar tolkning av informationen, effektiv sökning, samutnyttjande, tillgänglighet och publicering.
PC-Axis är en familj av programvaror som har till uppgift att underlätta enkel och snabb spridning av statistik och som ger stöd för lagring, hantering och exponering.
Med verktyg baserade på PC-Axis filformat kan du skapa ett lättmanövrerat "Data Warehouse". Programvaran PC-Axis erbjuder ett bra stöd för såväl lagring som för hantering och exponering av statistiken. Det finns också tillhörande programvaror för inläggning av data och webbpublicering som för närvarande används och utvecklas över hela världen.
PC-Axis är utvecklat på SCB i samarbete med ett flertal andra statistikbyråer. Över 35 olika webbplatser se länk, inom och utanför Sverige använder de redskap vi brukar kalla PC-Axisfamiljen – förutom PC-Axis är det bland annat PX-Edit och PX-Web.
Med våra system kan du lätt hantera dina egna data tillsammans med data från Statistikdatabasen och Statistikpaken från SCB.
Syfte och uppläggning
Du får lära dig att
- använda programmet PC-Axis
- göra PC-Axis filer från egna statistikmaterial i t.ex. Excel (Obs! Ta med egen statistik på USB-minne)
- sätta upp en dynamisk statistikwebsite med PX-Web.
Undervisningen sker i datasal vid egen dator. Viss erfarenhet av Microsoft Windows och Excel är önskvärt för att kunna följa kursen.
25 maj 2010
09.00–11.30 PC-Axis programmet, grunder och möjligheter, övningar
12.30–16.00 PX-Edit programmet, grunder och möjligheter, övningar
26 maj 2010
09.00–16.00 PX-Web installation, databas och kundanpassning, övningar
Mer information om PC-Axis kan laddas ned från webben http://www.pc-axis.scb.se/.
För att använda PX-Web för spridning av statistik internt eller externt måste licens för PC-Axis/PX-Web lösas. Den årliga licensavgiften är för närvarande 17 325 kronor plus ev. skatter.
Lärare
Lena Gustafsson och Helen Tandemar, som gärna svarar på frågor om innehåll och uppläggning, tfn 08-506 940 00, e-post pc-axis@scb.se
Kurspris
5.900 kr plus moms. Lunch och kaffe ingår. Avbokning måste göras minst två dagar före kursstart, annars debiteras 1.000 kr. Vid förhinder går det bra att skicka annan deltagare i ditt ställe.
Tid
kl. 09.00–16.00, båda dagarna
Plats
SCB, Bullerbyn, Karlavägen 100, Stockholm

Anmälningsformulär
Sista anmälningsdag 2010-05-17.
* är obligatoriska
Senast uppdaterad 2010-01-29