Kraftig ökning av energisektorns investeringar
Energisektorns investeringar för år 2005 beräknas uppgå till 20 miljarder kronor i löpande priser, en volymökning med 25 procent jämfört med 2004. De investeringsplaner som redovisas för år 2006 uppgår till 22 miljarder kronor i löpande priser. Planerna tyder på en ytterligare ökning med närmare 10 procent jämfört med 2005 års höga nivå.
Varuhandelns investeringar
Varuhandelsföretagen redovisar investeringar för 2005 som beräknas uppgå till 12,3 miljarder kronor, en volymökning med drygt 20 procent jämfört med 2004. Partihandelsföretagen svarar för en kraftig ökning, medan såväl handel och service av motorfordon som detaljhandeln redovisar sjunkande investeringsnivåer under året. Investeringsplanerna som redovisas för 2006 uppgår till 9,2 miljarder kronor, uppgifter som tyder på betydligt lägre investeringsnivå.
Företagen inom uthyrning, forskning och företagstjänster redovisas investeringar för år 2005 som uppgår till 6,3 miljarder kronor, uppgifter som innebär en i stort oförändrad investeringsnivå jämfört med år 2004. De investeringsplaner som redovisas för år 2006 som uppgår till 5,3 miljarder kronor, och tyder på en nedgång i investeringsaktiviteten.
Bank- och försäkringsföretagen beräknar investeringarna för år 2005 till 3,4 miljarder kronor, vilket innebär samma nivå som för 2004. Investeringsplanerna för 2006, 2,4 miljarder kronor, tyder på en kraftig minskning av investeringsvolymen jämfört med år 2005.
Investeringar för byggnadsverksamheten
Byggföretagens investeringar beräknas uppgå till 3,7 miljarder kronor, exklusive vägar och järnvägar, en kraftig höjning av investeringsnivån med drygt 40 procent. Investeringsplanerna för 2006 redovisas till 3,2 miljarder kronor, vilket tyder på en lägre investeringsnivå jämfört med innevarande år.
Investeringsnivån inom transport och magasinering minskar
Företagen inom transport, magasinering och kommunikation redovisar investeringar för år 2005 som beräknas uppgå till 21 miljarder kronor i löpande priser. Uppgifterna innebär en minskning av investeringsvolymen med 5 procent jämfört med 2004. De planer som lämnats för 2006, totalt 17 miljarder kronor, innebär en fortsatt minskning av investeringsvolymen. Starka investeringsplaner för järnvägs- och kollektivtrafik påverkar nivån positivt såväl 2005 som 2006, medan investeringarna i post- och telekommunikation väntas minska kraftigt under 2006.
Ökande bostadsinvesteringar både 2005 och 2006
Fastighetsföretagens investeringar beräknas för år 2005 uppgå till 40 miljarder kronor, en ökning av investeringarna med 10 procent jämfört med 2004. Det är framför allt investeringarna i nyproduktion av bostäder som ökar, ökningarna beräknas till drygt 20 procent 2005 och ännu något högre under 2006. För investeringarna i industrilokaler och andra lokaler väntas ökningen stanna vid 5 procent 2005.
För år 2006 redovisar fastighetsföretagen investeringsplaner som uppgår till 41 miljarder, vilket tyder på en oförändrad eller svag uppgång i investeringsnivån jämfört med 2005.