Studenter och examina i högskoleutbildning, läsåret 2007/08:
Antalet svenskar som studerar utomlands minskar
Antalet utländska studenter som kommer till Sverige ökar kraftigt, men det är inte alls lika vanligt att svenska studenter åker utomlands för att studera. Det innebär att det numera är färre svenskar som reser ut än antalet utländska studenter som kommer till Sverige. Det visar ny statistik från Högskoleverket och SCB.
De senaste åren har antalet svenska studenter som väljer att studera utomlands minskat. Läsåret 2007/08 var antalet knappt 24 000. Av dem läste ungefär 19 000 på egen hand, så kallade free movers, vilket är en minskning med 15 procent jämfört med toppåret 2002/03. Antalet studenter som reste ut inom ramen för ett utbytesprogram uppgick till ungefär 5 000, vilket är en minskning med 5 procent jämfört med förra läsåret.
När det gäller utländska studenter som väljer att studera i Sverige är däremot bilden en helt annan. Antalet har ökat kraftigt under de senaste åren och läsåret 2007/08 var det totalt 31 000 som studerade i Sverige. De utländska studenterna utgör numera en fjärdedel av alla nybörjare i Sverige.
Storbritannien och USA är populärast
De svenska studenterna väljer framför allt att studera i Storbritannien eller USA. Läsåret 2007/08 tog dessa två länder emot 19 respektive 16 procent av de utresande studenterna. Danmark har ökat kraftigt och är numera det tredje mest populära landet. Därefter följer Australien, Spanien och Frankrike. Allt fler väljer dock att läsa i Asien – antalet har mer än fördubblats under de senaste fem läsåren.
Vanligast att studera språk och konst
Den vanligaste inriktningen för de svenskar som reser ut på egen hand är språk och konst. Drygt en tredjedel studerade detta läsåret 2007/08. Men det är allt fler som väljer att studera inom inriktningen hälso- och sjukvård samt social omsorg.
De flesta av dem som studerar utomlands gör det bara en eller ett par terminer, men det verkar som att allt fler skaffar sig en hel utbildning utomlands. Det gäller framför allt studenterna som reser ut på egen hand.