På scb.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?

Publicerad: 2014-02-05
Nr 2014:

Författare

SCB, enheten för befolkningsstatistik

befolkning@scb.se

Fakta

Inom tre månader från barnets födelse måste föräldrarna anmäla till Skatteverket vilket eller vilka namn man vill att barnet ska ha.

Eftersom föräldrar har tre månader på sig från barnets födelse till an­mälan om namn och statistiken om­­fattar de som namngavs under 2013, ingår många av dem som är födda i slutet av 2012 medan många av dem som är födda i slutet av 2013 kommer att ingå i statistiken först 2014.

Statistiken över de nyföddas namn avser tilltalsnamn. För cirka tio procent av de namngivna saknas uppgift om tilltalsnamn och för dessa används i statistiken det första förnamnet som tilltalsnamn.

Namnen i topplistorna redovisas med den vanligaste stavningen, men samtliga stavningar ingår i de redovisade antalen.

Nu gällande namnlag är från 1982. En namnlagskommitté har nu på uppdrag av regeringen tagit fram ett förslag på ny namnlag och den nya lagen föreslås träda i kraft 1 januari 2015.

Namnstatistik nyfödda namngivna 2013:

Fler nyfödda får dubbelnamn

Jämfört med för tio år sedan var det 2013 mer än dubbelt så många nyfödda som fick ett dubbelnamn. En annan trend är större sprid­ning av de vanligaste namnen. Alice, topp­namnet bland flickor under 2013, gavs till 1,6 procent av flickorna. Det kan jämföras med namnet Emma som toppade listan 1998 och då gavs till 3,3 procent av alla flickor.

Ett litet barn vinkar

Under 2013 namngavs 55 069 flickor och 58 385 pojkar. De fick 12 327 olika tilltals­namn om man räknar varje stavning som ett eget namn. Alice tog 2013 en överlägsen första­plats för tredje året i rad medan Lucas återkom som etta, efter några år som tvåa eller trea. Charlie var det vanligaste köns­neutrala namnet bland de namngivna 2013. Det var 70 flickor och 716 pojkar som fick detta namn.

Alice klar etta, tuffare bland pojknamnen

Förra året var det små förändringar i topplacering­arna för dem som namngavs jämfört med de närmast föregående åren.

Alice, Maja och Elsa blev de tre toppnamnen bland flickorna 2013 och Lucas, William och Oscar tog pall­platserna bland pojkarna. Alice tog första­platsen för tredje året i följd och avståndet till tvåan Maja var betryggande, 903 namn­givna mot 767. Det blev däremot hårt om andra­platsen eftersom trean Elsa hade 766 namn­givna. Bland pojkarna blev det jämnare, Lucas hade 935 namn­givna medan tvåan William hade 915 och trean Oscar 901.

Nyfödda efter tilltalsnamn namngivningsåret 2013

FlickorPojkar
Rang NamnAntal Rang NamnAntal
20132012201320122013201220132012
1(1)Alice903(938)1(3)Lucas935(908)
2(5)Maja767(670)2(1)William915(918)
3(2)Elsa766(756)3(2)Oscar901(917)
4(4)Ella700(681)4(9)Oliver800(691)
5(3)Julia687(683)5(4)Hugo749(778)
6(6)Ebba663(653)6(8)Charlie716(717)
7(17)Alicia625(531)7(7)Liam708(722)
8(16)Olivia616(550)8(6)Alexander694(754)
9(10)Alva607(595)9(15)Axel677(634)
10(11)Wilma600(578)10(5)Elias676(770)

De tre toppnamnen bland pojkarna har innehaft pall­plats­erna sedan 2008 och de har alla legat på topp 10 sedan 2000. Toppen bland flickorna visar på lite större variation. Alla namnen på topp tre har visser­ligen funnits med på topp 10 sedan 2008, men Emma som toppade fem år i rad 2002-2006 har nu hamnat utanför de tio populäraste namnen och Wilma som hade första­platsen så sent som 2007 hamnade 2013 på tionde plats.

Utvecklingen (rang/placering) för de flicknamn som legat på topp 5 någon gång sedan 2000

Namn20002001200220032004200520062007200820092010201120122013
Agnes443435322926316171415151211
Alice2522201613496612111
Alva2617139885776912109
Elin5422471011131618173233
Ella453618151110113436644
Elsa4840312517171612557323
Emma2211111424810714
Hanna4344791320192637404651
Ida86633589121517242534
Julia11365345373335
Linnea685566688845817
Maja10101182212121252
Wilma35779127199591110

Utvecklingen (rang/placering) för de pojknamn som legat på topp 5 någon gång sedan 2000

Namn20002001200220032004200520062007200820092010201120122013
Alexander885887912665868
Anton647910121111141717121617
Elias25161312116434245510
Emil974368109101213101419
Erik73265111287911131722
Filip1132245791116151011
Hugo2219181613965556445
Isak181412107581071314222124
Lucas109844312113231
Oliver29271918191816151277694
Oscar22153124231323
Simon510101112131520203237394545
Viktor4697910761181191212
William35611231332112

Tydliga influenser från media

Medias påverkan på föräldrars namnval är tydlig och bland flick­namnen hittar vi två bra exempel. Sångerskan Agnes vann tävlingen Idol år 2005 och gjorde året därpå ett jätte­skutt från plats 26 upp till tredje plats bland de namn­givna för att sedan falla tillbaka igen. Skärgårds­doktorn, en av 1990-talets mest populära TV-serier med Ebba Hultkvist i rollen som Wilma, sändes i repris under hösten 2006. År 2007 hade namnet Wilma avancerat från sjunde plats till första plats för att året därpå rasa ner till nionde plats. Bland pojk­namnen är det svårare att hitta influenser av liknande typ eller storlek.

Hilma och Louie klättrade högst bland nykomlingarna

Högst upp bland nykomlingarna på listorna över de 100 populäraste flick- respektive pojk­namnen 2013, tog sig Hilma (89:e plats) och Louie (90:e plats). Övriga nykomlingar var Ellinor, Sally, Melina och Nicole bland flickorna och Tor bland pojkarna. Ut från flickornas topp 100 åkte Evelina, Frida, Sofie, Annie, Lina och Hedvig och ut från pojkarnas topp 100 åkte Ali, Levi och Hannes. På båda topp 100‑listorna var plats 100 delad år 2012, men inte 2013, vilket förklarar varför fler namn lämnade listorna än som tog sig in.

Tre av nykomlingarna på flickornas topp 100, Hilma, Ellinor och Sally, var också de namn som ökade mest jämfört med 2012. De fyra pojk­namnen Louie, Colin, Ivar och Tage, också på topp 100, ökade dock mer procentuellt sett.

Charlie ökar mest på tio års sikt

För att hitta trender på lite längre sikt har 2003 års topp 100 jämförts med motsvarande lista för 2013. Av de namn som fanns på topp 100 båda åren har Charlie ökat klart mest procentuellt sett. De 95 pojkar som fick namnet Charlie under 2003 räckte nätt och jämnt till för en plats på topp 100, och året därpå fick namnet till och med lämna listan. Efter en ny entré på listan år 2005 har det dock burit spikrakt uppåt till nuvarande sjätteplats.

Namn som ökat mest mellan 2003 och 2013

Flick-
namn

Antal namngivna

Ökning,
procent
Pojk-
namn
Antal namngivna Ökning,
procent
2003201320032013
Nova122456274 Charlie95716654
Stella136499267 Vincent151634320
Ester133399200 Jack97322232
Astrid149439195 Leon150417178
Meja105301187 Wilmer140385175

Namn som minskat mest mellan 2003 och 2013

Flick-
namn
Antal namngivna Minsk-
ning,
procent
Pojk-
namn
Antal namngivna Minsk-
ning,
procent
2003201320032013
Anna439130-70 Linus856236-72
Hanna939282-70 Hampus556156-72
Josefin427139-67 Simon959333-65
Elin1 055371-65 David626222-65
Tilda551194-65 Joel512183-64

Helt nya namn och stavningar ökar

Många får varje år namn eller stavningar av namn som de är helt ensamma om. Under 2013 gällde det för 7 969 av de namngivna. Av dessa namn förekom 2 362 över­huvud­taget inte i befolkningen tidigare. Alfåns, Izzabell, Whidar och Willmah är exempel på nya och ovanliga stavningar av befintliga namn. Brightstar, Himle, Jaspes, Norella och Älskade är exempel på helt nya namn. Att hitta ett helt nytt namn eller åtminstone en stavning som inte finns tidigare är något som har ökat med åren. År 2010 fick 2 336 barn helt nya namn eller stavningar. Går vi ännu längre tillbaka i tiden till år 2004 var det 1 521 barn som fick helt nya namn eller stavningar.

Namnen ska helst inte innehålla bokstäverna å, ä eller ö. På 2013 års båda topp 100‑listor finns bara ett sådant namn, nämligen Märta. Det blir därmed tveksamt om namn som Åsa och Börje kommer tillbaka inom överskådlig framtid.

De namn som är populära nu, och har varit det under den senaste tio­års­perioden, är i många fall desamma som var vanliga i slutet av 1800-talet och i början av 1900-talet. Flick­namnen Astrid, Edith, Elsa, Ester, Greta, Märta, Signe och Svea samt pojk­namnen Axel, Harry, Hugo, Ivar, Valter och Vilgot är exempel på det.

Få barn får tilltalsnamn som var populära på 1970- och 1980-talen, till exempel Camilla, Jenny, Linda, Madeleine, Malin, Therese, Fredrik, Henrik, Magnus, Mikael och Niklas. Det är förståeligt, eftersom det ju är föräldrar med dessa namn som får barn nu. Namnen som är vanliga bland de nyföddas mor- och far­för­äldrar från 1940‑ och 1950-talen, till exempel Gudrun, Inger, Ulla, Bengt, Börje, Kjell och Rolf, är fortfarande ovanliga som tilltalsnamn åt de nyfödda men kommer mer och mer som andranamn.

Dubbelnamnen på väg tillbaka

Dubbelnamnen verkar vara på väg tillbaka. Under 2013 fick 679 flickor och 631 pojkar dubbel­namn. Det handlar om en fördubbling sedan 2004, då 374 flickor och 310 pojkar fick dubbel­namn. De vanligaste dubbel­namnen bland flickorna under förra året var Tuva-Li, med 32 namn­givna, och Nova-Li med 18 namn­givna. Bland pojkarna var Mohammed Ali vanligast med 9 namn­givna, därefter kom Carl-Axel och Karl-Johan med 7 namn­givna vardera. På fjärde plats bland pojkarna kommer det mer originella John-John, som 5 pojkar fick heta. Till stor del handlar det om helt nya namn­kombina­tioner jämfört med under dubbel­namnens stor­hets­tid på 1930‑, 1940‑ och 1950‑talen.

Det har spekulerats i om de vanligaste namnen är kortare nu än de varit tidigare och i viss mån stämmer det. Relativt många namn bland de nyfödda under 1960-, 1970- och 1980-talen var trestaviga, exempelvis Camilla, Kristina, Ulrika, Andreas, Daniel och Mattias. Nu dominerar korta tvåstaviga namn som Alva, Elsa, Maja, Axel, Hugo och Liam. De allra kortaste namnen fick emellertid de barn som föddes på 1950-talet och tidigare. Särskilt bland pojkar var enstaviga namn som Bengt, Bo, Hans, Jan, Karl, Lars, Nils och Sven mycket vanliga. Även flickorna fick enstaviga namn som Gun, Rut och Siv.

Etiketter