På scb.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?

Valresultatet i riksdagsvalet 1998

Riksdagsvalet 1998
Procent

ValkretsValdel-
tagande
mcfpkdmpsvövr
Stockholms kommuns81,033,71,77,58,95,627,212,92,5
Stockholms läns82,133,82,56,011,14,430,69,22,4
Uppsala läns81,923,85,86,210,75,734,410,92,4
Södermanlands läns81,819,34,84,110,94,943,410,81,7
Östergötlands läns82,422,05,13,813,14,837,211,12,8
Jönköpings läns83,718,46,73,222,83,634,48,82,1
Kronobergs läns82,320,19,62,914,44,136,510,71,5
Kalmar läns81,618,39,22,813,33,939,411,51,5
Gotlands läns79,819,215,03,48,75,734,810,82,4
Blekinge läns82,319,25,33,611,03,942,413,11,4
Malmö kommuns77,327,71,13,57,63,541,98,66,0
Skåne läns västra79,226,74,24,210,03,337,28,36,1
Skåne läns södra83,530,94,05,59,43,835,57,03,9
Skåne läns norra och östra79,125,36,44,013,33,735,49,02,9
Hallands läns82,824,78,44,312,83,931,88,65,5
Göteborgs kommuns78,925,81,76,612,05,729,314,93,9
Västra Götalands läns västra82,621,54,45,615,24,533,711,53,5
Västra Götalands läns norra82,617,96,54,415,14,836,212,92,2
Västra Götalands läns södra82,720,27,13,615,34,636,211,61,4
Västra Götalands läns östra81,919,38,13,915,74,036,111,31,7
Värmlands läns81,018,46,44,010,74,141,114,11,3
Örebro läns81,916,75,04,811,34,342,113,62,3
Västmanlands läns80,419,94,74,510,84,341,113,31,4
Dalarnas läns80,316,96,43,411,45,139,314,82,7
Gävleborgs läns79,413,97,03,59,75,142,516,61,6
Västernorrlands läns81,613,76,63,610,24,145,114,81,9
Jämtlands läns80,513,812,12,87,65,741,315,21,6
Västerbottens läns82,111,76,65,410,74,943,215,71,7
Norrbottens läns82,011,84,43,06,53,447,422,21,4
Hela riket81,422,95,14,711,74,536,412,02,6

Källa: SCB

SOS symbol



Senast uppdaterad 2003-06-04