Genomsnittlig månadslön inkl. rörliga tillägg för tjänstemän inom privat sektor
Utveckling från och med juli 2025 till och med juli 2026. Kronor
| SNI | Näringsgren | 2025 | 2026 | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jul[1] | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr | May | Jun | Jul | |||
| B–S exkl. O | Totalt | 51 730 | 51 470 | 51 790 | 52 070 | 52 220 | 52 300 | 52 360 | 52 440 | 52 620 | 53 460 | 53 570 | 53 480 | 53 220 | |
| B | Gruvor och mineralutvinningsindustri | 54 260 | 53 120 | 54 040 | 54 980 | 55 070 | 55 060 | 55 450 | 55 050 | 55 010 | 55 730 | 56 690 | 56 420 | 56 270 | |
| C | Tillverkningsindustri | 53 600 | 53 440 | 53 820 | 54 120 | 54 230 | 54 230 | 54 320 | 54 430 | 54 910 | 55 790 | 55 750 | 55 940 | 55 520 | |
| B+C | Gruvor och mineralutvinningsindustri + Tillverkningsindustri | 53 610 | 53 430 | 53 820 | 54 140 | 54 250 | 54 250 | 54 340 | 54 440 | 54 910 | 55 790 | 55 760 | 55 950 | 55 530 | |
| 25–30+33 | Verkstadsindustri | 54 140 | 53 980 | 54 370 | 54 680 | 54 810 | 54 790 | 54 760 | 54 880 | 55 490 | 56 110 | 56 270 | 56 370 | 56 130 | |
| D | El-, gas- och värmeverk | 52 690 | 52 370 | 52 880 | 53 150 | 53 240 | 53 430 | 54 370 | 54 220 | 54 130 | 55 310 | 55 550 | 55 130 | 54 900 | |
| E | Vattenverk; reningsverk o.d., avfallsanläggningar | 49 400 | 49 220 | 49 480 | 49 640 | 49 680 | 49 540 | 49 670 | 49 640 | 49 600 | 50 370 | 51 480 | 50 910 | 50 600 | |
| F | Byggindustri | 52 730 | 52 370 | 52 760 | 53 040 | 53 390 | 53 560 | 52 310 | 52 320 | 52 710 | 53 900 | 53 950 | 53 840 | 53 390 | |
| G | Handel; serviceverkstäder för motorfordon och motorcyklar | 50 010 | 49 590 | 49 730 | 50 220 | 49 990 | 50 150 | 50 500 | 50 270 | 50 610 | 51 500 | 51 530 | 51 220 | 50 820 | |
| H | Transport- och magasineringsföretag | 44 640 | 44 310 | 44 500 | 44 440 | 45 080 | 45 230 | 45 190 | 45 020 | 44 900 | 45 420 | 45 950 | 45 640 | 45 390 | |
| I | Hotell och restauranger | 44 000 | 44 460 | 44 710 | 44 650 | 44 610 | 44 470 | 44 940 | 45 370 | 45 430 | 45 150 | 45 110 | 45 680 | 46 110 | |
| J | Informations- och kommunikationsföretag | 56 840 | 56 510 | 56 610 | 56 950 | 56 980 | 57 560 | 57 930 | 57 960 | 57 800 | 59 330 | 59 240 | 58 890 | 59 020 | |
| K | Kreditinstitut och försäkringsbolag | 62 330 | 61 940 | 62 270 | 62 770 | 62 790 | 62 790 | 62 840 | 62 910 | 63 380 | 63 790 | 63 980 | 63 890 | 63 690 | |
| L | Fastighetsbolag och fastighetsförvaltare | 52 120 | 51 500 | 51 920 | 52 040 | 51 980 | 51 810 | 51 990 | 51 960 | 52 360 | 53 300 | 53 810 | 53 830 | 53 320 | |
| M | Företag inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik | 54 240 | 54 280 | 54 570 | 54 570 | 55 190 | 55 020 | 54 880 | 55 310 | 55 400 | 56 220 | 56 210 | 56 390 | 55 800 | |
| N | Företag inom uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och andra stödtjänster | 43 720 | 43 960 | 44 400 | 44 680 | 44 760 | 44 780 | 44 870 | 44 810 | 44 900 | 45 410 | 45 730 | 45 570 | 45 440 | |
| P | Utbildningsväsendet | 42 800 | 42 250 | 43 440 | 43 310 | 43 610 | 42 870 | 42 940 | 43 540 | 43 620 | 43 640 | 44 050 | 43 830 | 43 320 | |
| Q | Enheter för vård och omsorg, socialtjänst | 47 100 | 46 720 | 47 020 | 47 420 | 47 610 | 47 910 | 47 700 | 47 860 | 47 690 | 48 250 | 48 300 | 48 350 | 48 420 | |
| R | Enheter för kultur, nöje och fritid | 41 000 | 41 070 | 41 460 | 41 660 | 42 100 | 42 360 | 41 840 | 42 470 | 42 470 | 42 760 | 42 930 | 42 810 | 42 990 | |
| S | Andra serviceföretag | 46 200 | 45 880 | 45 990 | 46 410 | 46 490 | 46 750 | 47 060 | 46 750 | 47 000 | 47 560 | 48 530 | 48 420 | 48 440 | |
1) Månadslönen är definitiv men resterande månader korrigeras successivt för retroaktiva löneutbetalningar.
Definitioner och förklaringar
SNI betyder Svensk Näringsgrensindelning och vid årsskiftet 2008/2009 ersattes SNI 2002 med SNI 2007. För användare av statistiken bör denna förändring beaktas vid jämförelse med tidigare resultat.