Prisindex i producent- och importled, april 2026
Prisökningar på export- och importmarknaden i april 2026
Statistiknyhet från SCB 2026-05-26 8.00
Producentprisindex steg med 1,1 procent i april jämfört med mars 2026. På exportmarknaden steg priserna med 2,5 procent och på importmarknaden steg de med 3,3 procent. På hemmamarknaden sjönk priserna med 0,1 procent. Jämfört med april 2025 ökade producentprisindex med 4,7 procent (2,0 procent i mars).
– Det höga oljepriset påverkar flera produktgrupper vilket bidrar till att PPI har den högsta årstakten sedan februari 2023, säger Chatrine Lundbeck, prisstatistiker på SCB.
Kort information
- Högre priser på råolja bidrog uppåt med 1,4 procentenheter till månadsförändringen på importmarknaden.
- Priserna på raffinerade petroleumprodukter samt kemikalier och kemiska produkter steg på samtliga marknader i april jämfört med mars 2026.
- Producentpriserna exklusive energirelaterade varor ökade med 1,4 procent i april jämfört med samma period föregående år.
- Årstakten för konsumtionsvaror inom prisindex för inhemsk tillgång minskade från 0,0 procent i mars till -0,1 procent i april.
Förändringstal
| Totalt: B–E* | Förändring, procent (månadstakt) | Förändring, procent (årstakt) |
|---|---|---|
| mars 2026- april 2026 |
april 2025– april 2026 |
|
| Hemmamarknadsprisindex | -0,1 | 5,5 |
| Exportprisindex | 2,5 | 4,0 |
| Importprisindex | 3,3 | 9,0 |
| Producentprisindex | 1,1 | 4,7 |
| Prisindex för inhemsk tillgång | 1,6 | 7,3 |
Utvecklingen den senaste månaden
Månadsförändringen var positiv för export- och importmarknaden, men negativ för hemmamarknaden i april. Detta resulterade i en positiv månadsförändring för både producentprisindex och prisindex för inhemsk tillgång under samma period.
De främsta bidragen till nedgången på hemmamarknaden var lägre priser på elektricitet, överförings- och distributionstjänster avseende elkraft samt fjärrvärme. Priserna sjönk även inom kaffe och te. Nedgången motverkades av prisuppgångar på raffinerade petroleumprodukter, kemikalier och kemiska produkter samt avfallshanterings- och återvinningstjänster. Även priserna på plastvaror, metaller samt motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar ökade.
På exportmarknaden kom det största bidraget från högre priser på raffinerade petroleumprodukter. Priserna steg även inom kemikalier och kemiska produkter, massa, papper och papp samt motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar. Trä och varor av trä, plastvaror, metaller samt avfallshanterings- och återvinningstjänster ökade också i pris. Uppgången motverkades något av prisnedgångar inom elektricitet, överförings- och distributionstjänster avseende elkraft samt andra maskiner för allmänt ändamål.
Prisuppgångar på råolja stod för det största positiva bidraget på importmarknaden. Priserna steg även inom kemikalier och kemiska produkter, raffinerade petroleumprodukter, metaller samt datorer och kringutrustning. Farmaceutiska basprodukter och läkemedel, plastvaror och övriga maskiner hade också prisökningar.
Största bidrag i procentenheter till total förändring, mars 2026-april 2026
| Produktgrupp enligt SPIN 2015 | Största bidrag i procentenheter till total förändring, mars 2026–april 2026 |
|||
|---|---|---|---|---|
| Hemmamarknads- prisindex |
Exportprisindex | Importprisindex | ||
| 06.1 | Råolja | 1,4 | ||
| 10.83 | Kaffe och te | -0,1 | ||
| 16 | Trä och varor av trä | 0,1 | ||
| 17.1 | Massa, papper och papp | 0,3 | ||
| 19.2 | Raffinerade petroleumprodukter | 0,5 | 1,2 | 0,4 |
| 20 | Kemikalier och kemiska produkter | 0,3 | 0,7 | 0,7 |
| 21 | Farmaceutiska basprodukter och läkemedel |
0,1 | ||
| 22.2 | Plastvaror | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| 24 | Metaller | 0,1 | 0,1 | 0,2 |
| 26.2 | Datorer och kringutrustning | 0,2 | ||
| 28 | Övriga maskiner | 0,1 | ||
| 28.2 | Andra maskiner för allmänt ändamål | -0,1 | ||
| 29 | Motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar | 0,1 | 0,2 | |
| 35.1 | Elektricitet, överförings- och distributionstjänster avseende elkraft | -0,7 | -0,2 | |
| 35.3 | Fjärrvärme | -0,7 | ||
| 38 | Avfallshanterings- och återvinningstjänster |
0,2 | 0,1 | |
Förändring i procent mellan mars och april olika år
Utvecklingen det senaste året
Årstakten för hemmamarknaden i april var 5,5 procent (3,7 procent i mars). Årstakten för exportmarknaden var 4,0 procent under samma period (0,2 procent i mars). För importmarknaden var årstakten i april 9,0 procent (3,7 procent i mars).
Årstakten för producentprisindex var 4,7 procent i april. Jämfört med samma period föregående år steg priserna för energirelaterade varor med 27,0 procent. För konsumtionsvaror sjönk priserna med 3,2 procent och för investeringsvaror steg de med 0,6 procent. Årstakten för producentprisindex exklusive energirelaterade varor var 1,4 procent.
Årstakten för prisindex för inhemsk tillgång var 7,3 procent i april. Jämfört med samma period föregående år steg priserna för energirelaterade varor med 33,5 procent. För konsumtionsvaror sjönk priserna med 0,1 procent och för investeringsvaror steg de med 2,2 procent. Årstakten för prisindex för inhemsk tillgång exklusive energirelaterade varor var 2,3 procent.
Förändring i procent, jämfört med motsvarande månad föregående år
Valutautveckling
En förstärkning eller försvagning av kronan sänker respektive höjer export- och importpriserna mätt i svenska kronor. Priserna i producent- och importled räknas om från utländska valutor till svenska kronor enligt Riksbankens omräkningskurser för valutor.
Svenska kronans utveckling mot de vanligaste handelsvalutorna
| Valuta | Förändring, procent (månadstakt) | Förändring, procent (årstakt) |
|---|---|---|
| mars 2026– april 2026 |
april 2025– april 2026 |
|
| DKK | -0,7 | 1,4 |
| EUR | -0,7 | 1,3 |
| GBP | -0,3 | 3,1 |
| NOK | -1,9 | -5,6 |
| USD | 0,6 | 5,8 |
Förändring för användare som hämtar data med API
Under hösten 2025 ersattes PxWebApi v1 med det nya PxWebApi v2. PxWebApi v1 kommer fungera fram till årsskiftet 2026/2027, men kommer därefter inte gå att använda. För mer information samt konverteringshjälp, se:
Information om övergång från SPIN till CPA
PPI publiceras idag på 4-siffernivå och i vissa fall även 5-siffernivå enligt SPIN. Kravet på Sverige från Eurostat är att som mest detaljerat leverera prisindex på 2-siffernivå. Från och med publiceringen av PPI som avser januari 2028 kommer PPI att publiceras på CPA nivå 3 i samband med att PPI då övergår till CPA 2.2. Under 2028 och 2029 kommer PPI att publiceras enligt både CPA 2.2 och SPIN2015.
Definitioner och förklaringar
Hemmamarknadsprisindex (HMPI): Prisutvecklingen för svenska producenters produktion i Sverige som finns till försäljning i Sverige.
Exportprisindex (EXPI): Prisutvecklingen för svenska producenters produktion i Sverige som finns till försäljning utanför Sverige, både inom och utanför EU.
Importprisindex (IMPI): Prisutvecklingen för import/införsel till Sverige av produkter som finns till försäljning i Sverige.
Producentprisindex (PPI): Prisutvecklingen för svenska producenters totala försäljning som fås genom att kombinera hemmamarknad och exportmarknad.
Prisindex för inhemsk tillgång (ITPI): Prisutvecklingen för produkter som finns till försäljning inom Sverige som fås genom att kombinera hemmamarknad och importmarknad.
Kommentarer
Ett positivt tal betyder att den svenska kronan har stärkts mot valutan.