Konsumentprisindex (KPI), juni 2026

Inflationstakten enligt KPI var 0,7 procent i juni 2026

Statistiknyhet från SCB 2026-07-15 8.00

Inflationstakten enligt KPI var 0,7 procent i juni 2026, vilket var en nedgång från 0,8 procent i maj. Månadsförändringen från maj till juni var 0,4 procent enligt KPI. Inflationstakten enligt KPIF (Konsumentprisindex med fast ränta) var 1,3 procent i juni, en nedgång från 1,5 procent i maj.

–  Månadsuppgången från maj till juni visade att det var säsongsnormala prisökningar för paketresor, vilket delvis motverkades av att drivmedelspriserna gick ner och att det var sommarkampanjer på kläder, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB.

Prisbasbelopp för år 2027

Prisbasbeloppet för år 2027 har beräknats till 59 600 kronor. Det innebär en ökning med 400 kronor jämfört med prisbasbeloppet för år 2026.

För vidare information se separat statistiknyhet Prisbasbeloppet för 2027

Kort information

Indextal, månads- och årsförändring för KPI, KPIF och KPIF-XE

  Indextal Månadsförändring, procent Årsförändring, procent
KPI (2020=100) 125,56 0,4 0,7
KPIF (2020=100) 124,09 0,3 1,3
KPIF-XE (2020=100) 123,16 0,6 0,4

Månadsförändring sedan maj 2026

  • Priserna ökade för paketresor och biluthyrning vilket är normalt för säsongen. De ökade med 32 respektive 25 procent från maj till juni
  • Från maj till juni blev drivmedelspriserna 8 procent lägre

Årsförändring sedan juni 2025

  • Priserna för livsmedel sjönk med 7 procent
  • Elpriserna var 24 procent högre än i fjol
  • Drivmedelspriserna steg med 14 procent under det gångna året

Lägre drivmedelspriser i juni

Den sammanlagda prisutvecklingen från maj till juni var 0,4 procent. Under motsvarande period föregående år steg priserna med 0,5 procent.

Från maj till juni var det säsongsnormala prisökningar på paketresor, biluthyrning och utrikes flygresor. Det var även en mindre höjning av räntekostnaderna för småhus och bostadsrätter.

Prisökningarna motverkades av lägre priser på drivmedel. Det var också lägre priser på kläder från maj till juni, vilket är normalt för säsongen. Därutöver sjönk priserna på livsmedel där priserna för mejerivaror och kaffe var de varor som bidrog mest nedåt. Vidare sjönk priserna för möbler och hushållsutrustning.

Tabellen nedan visar månadsförändringar och bidrag till KPI för de varor och tjänster med störst bidrag till månadsförändringen i juni 2026. Resultaten redovisas per COICOP-grupp, som är den officiella klassificeringen för hushållens konsumtionsutgifter.

Varor och tjänster som främst påverkade månadsförändringen enligt KPI

Benämning (Coicop) Månadsförändring, procent Bidrag, månadsförändring KPI, procentenheter
Livsmedel (01.1) -0,5 -0,1
Kläder (03.1) -5,2 -0,2
Räntekostnader för ägare av villa eller bostadsrätt (04.2.1.0) 0,5 0,1
Möbler och hushållsutrustning (05) -1,3 -0,1
Drivmedel (07.2.2) -8,0 -0,2
Biluthyrning (07.2.4.4) 25,1 0,1
Flygresor (07.3.3) 15,1 0,1
Paketresor (09.8) 31,8 0,6

Bidrag till inflationstakten i juni 

Inflationstakten enligt KPI, det vill säga förändringen i KPI från motsvarande månad föregående år, var 0,7 procent i juni 2026. Detta är en nedgång från maj, då inflationstakten var 0,8 procent.

Höjda energipriser var det främsta bidraget till inflationstakten i juni. El- och dieselpriserna gick upp mest jämfört med förra året även då ökningen av dieselpriserna var lägre än i maj. Därutöver ökade priserna på paketresor. Vidare fortsatte hyrorna för hyreslägenheter att ligga på en högre nivå än för ett år sedan, då de flesta hyresförhandlingarna var klara för året. Jämfört med de senaste åren var hyreshöjningarna något lägre än tidigare år. Därtill steg kostnaderna för underhåll och reparation av småhus. Priserna för restaurangbesök ökade, vilket priserna på diverse varor och tjänster också gjorde, där priserna för smycken visade en tydlig uppgång. 

Det som främst motverkade uppgången var lägre priser på livsmedel där mejerivaror, socker, godis och efterrätter, choklad, spannmål och grönsaker var bland de varor som bidrog mest till nedgången. Nötkött är emellertid en av få matvaror där priset fortfarande var högre i år än i fjol. Räntorna för småhus och bostadsrätter sjönk, om än i något lägre utsträckning än tidigare. Därutöver gick priserna för hemelektronik ned. Vidare så var tandvårdskostnaderna lägre jämfört med förra året till följd av den subvention som infördes 1 januari 2026, vilket har gett lägre priser för vissa tandvårdsbehandlingar för personer som fyller 67 år eller mer under 2026. 

Inflationstakten enligt KPIF, som till skillnad från KPI inte påverkas av ändrade räntesatser på hushållens bolån, var 1,3 procent i juni, en nedgång från 1,5 procent i maj. 

Inflationstakten enligt KPIF beräknad exklusive energiprodukter (KPIF-XE) var 0,4 procent i juni, vilket är en nedgång från 0,5 procent i maj. 

Tabellen nedan visar årsförändringar och bidrag till KPI för de varor och tjänster med störst bidrag till månadsförändringen i juni 2026. Resultaten redovisas per COICOP-grupp, som är den officiella klassificeringen för hushållens konsumtionsutgifter.

Varor och tjänster med störst bidrag till inflationstakten enligt KPI

Benämning (Coicop) Årsförändring, procent Bidrag, årsförändring KPI, procentenheter
Livsmedel (01.1) -6,8 -0,9
Hyror för hyreslägenheter (04.1.1.0) 3,4 0,3
Räntekostnader, villa (04.2.1.0.A) -4,3 -0,2
Kostnader för underhåll och reparationer av småhus (04.2.1.0.B) 7,4 0,2
Räntekostnader, bostadsrätt (04.2.1.0.G) -6,8 -0,2
El (04.5.1) 24,3 0,7
Öppen tandvård (06.2.2) -19,6 -0,2
Diesel (07.2.2.1) 19,4 0,2
Hemelektronik (08.1) -10,3 -0,2
Paketresor (09.8) 9,7 0,3
Bar- och restaurangtjänster (11.1) 2,4 0,2
Personlig vård, socialt skydd och diverse varor och tjänster (13) 2,5 0,2

Olika mått på inflation

SCB beräknar olika inflationsmått för olika ändamål. I Sverige är förändringen i Konsumentprisindex (KPI) det vanligaste måttet på inflation, men KPIF är det mått som är Riksbankens målvariabel för penningpolitiken. I KPIF ingår samma varor och tjänster som i KPI. Skillnaden mellan KPI och KPIF är att i KPIF hålls hushållens räntesatser för bolån konstant. Det innebär att effekten av ändrade räntesatser för hushållens bolån enbart fångas i KPI och inte i KPIF.

Förutom KPI och KPIF beräknas även HIKP som är ett harmoniserat inflationsmått inom EU-samarbetet. Ytterligare beräknas KPIF-XE (KPIF exklusive energi) vilket ofta används som ett mått på den underliggande inflationen.

Olika mått på inflation

Hantering i KPI och relaterade mått av reformer som införs i juli 2026

Tillfälligt sänkt skatt på bensin och diesel, halverat pris på månadskort i kollektivtrafiken, sänkta avgifter för förskola och fritidshem samt sänkt dansbandsmoms är förändringar som sker i juli

Hantering i KPI och relaterade mått av reformer som införs i juli 2026 (pdf)

Nytt mått i Statistikdatabasen

Från och med publicering av KPI för maj publicerar SCB måttet KPIF-XE-KS. KPIF-XE-KS är ett mått på KPIF exklusive energi med konstant skatt. Värden återfinns i Statistikdatabasen.

SCB återgår till tidigare datakälla för flygresor   

I samband med KPI för januari 2026 övergick SCB till en ny datakälla för flygresor (COICOP-klass 07.3.3 Persontrafik med flyg). Under våren har SCB fått information om att datakällan kommer upphöra i juli 2026.  Mer information om hur ändringen hanteras i indexberäkningen kommer i samband med publiceringen av KPI för juli, vilket sker den 13:e augusti 2026.  

SCB återgår till tidigare datakälla för flygesor (pdf)

Förslag om halverad kostnad för månadskort i kollektivtrafiken

Regeringen har föreslagit ett tillfälligt statsbidrag vilket syftar till att möjliggöra för regionerna att sänka priset på månadskort i kollektivtrafiken med 50 procent under perioden juli-december 2026.

I KPI mäts priset för kollektivtrafikbiljetter i subklass 07.3.5.0 Kombinerad persontransport. Förslaget skulle därmed påverka denna subklass fr.o.m. juli 2026.

I KPI mäts priser både för enkelbiljetter och olika typer av periodbiljetter i kollektivtrafiken. Reformen kräver därmed ingen särskild hantering i KPI, priserna mäts enligt ordinarie metod. Månadskort i kollektivtrafiken utgör 44 procent av subklassen 07.3.5.0.

KPI byter basår och klassifikation

Från och med januari 2026 beräknas KPI med år 2020 som basår i stället för 1980. Samtidigt byts även klassifikation, från COICOP 1999 till COICOP 2018. För mer information se:

KPI byter klassificering och basår

För att analysera till vilken utsträckning förändringstalen påverkas av klassifikationsändringen har SCB genomfört en effektanalys. Effekterna bedöms vara små. Om klassifikationsändringen skulle ha skett redan förra året hade årsförändringen i juni 2026 för KPI varit 0,02 procentenheter lägre. För KPIF, HIKP och KPIF-XE visar motsvarande effektberäkning att årsförändringen i juni 2026 hade varit 0,01 och 0,02 lägre respektive högre med 0,02 procentenheter. SCB kommer följa upp effekterna av ändrad klassifikation månadsvis under hela 2026.

För mer information kring metod se:

Effektanalys för COICOP 2018

Förändring för användare som hämtar data med API

Under hösten 2025 ersattes PxWebApi v1 med det nya PxWebApi v2. PxWebApi v1 kommer fungera fram till årsskiftet 2026/2027, men kommer därefter inte gå att använda. För mer information samt konverteringshjälp, se:

PXWebAPI v2

Nästa publiceringstillfälle

Snabb-KPI

2026-08-06 klockan 08.00.

Ordinarie publicering

2026–08–13 klockan 8.00.

Statistikdatabasen

Ytterligare information finns i Statistikdatabasen