Statistiknyheter

Här hittar du statistiknyheter från oss som främst handlar om nya statistikresultat.

Visa per undersökning
  • Ökad upplåning i räntebärande värdepapper

    I slutet av april uppgick den sammanlagda svenska räntebärande värdepappersskulden till 9 543 miljarder kronor, vilket är en ökning med 116 miljarder sedan mars. ”Ökningen beror framför allt på en ökad upplåning under april, där Sveriges Riksbank och staten stod för den största ökningen”, säger Hanna Helgesson ekonom på värdepapperssektionen på SCB.

  • Minskad upplåning i räntebärande värdepapper

    I slutet av mars uppgick den sammanlagda svenska räntebärande värdepappersskulden till 9 419 miljarder kronor, vilket är en minskning med 143 miljarder sedan februari. Minskningen beror framför allt på en starkare krona under mars.

  • Minskad upplåning i räntebärande värdepapper

    I slutet av februari uppgick den sammanlagda svenska räntebärande värdepappersskulden till 9 559 miljarder kronor, vilket är en minskning med 165 miljarder sedan januari. Minskningen beror framförallt på nettoförfall i penningmarknadsinstrument emitterade av  staten och Sveriges Riksbank.

  • Ökad upplåning i räntebärande värdepapper

    I slutet av januari uppgick den sammanlagda svenska räntebärande värdepappersskulden till 9 739 miljarder kronor, vilket är en ökning med 437 miljarder sedan december. Ökningen beror framförallt på ökade emissioner från monetära finansinstitut.

  • Minskad upplåning i räntebärande värdepapper

    I slutet av december uppgick den sammanlagda svenska räntebärande värdepappersskulden till 9 315 miljarder kronor, vilket är en minskning med 280 miljarder sedan november. Minskningen beror framförallt på nettoåterköp från Sveriges riksbank och monetära finansinstitut.