Instruktioner: vad ni ska rapportera
Här hittar ni information om sådant som man kan undra över när man fyller i formuläret för Intrastat. Sidans innehåll är sorterat i alfabetisk ordning.
Fullständig handledning finns här:
Annan kvantitet:
- Ni behöver endast ange variabeln Annan kvantitet för vissa varukoder. Information om vilka varukoder detta gäller finns här: KN varukoder
- Ange Annan kvantitet i olika kvantitetsenheter beroende på varukod.
Anstånd: Om ni inte hinner skicka in rapporten innan sista insändningsdag kan ni ansöka om förlängd rapporteringstid. För att ansöka om förlängd rapporteringstid, mejla till Intrastat@scb.se. Ange
- organisationsnummer
- om det gäller införsel och/eller utförsel
- till vilket datum ni önskar förlänga rapporteringstiden till.
Delfakturering: Delfakturering innebär att betalning av en vara av olika anledningar delas upp till flera separata tillfällen. Om betalningen delas upp måste ni
- rapportera det totala värdet den månad varan levereras
- ange en varukod som beskriver varan i komplett skick
- ange varans totala pris som värde.
Delleveranser: Delleverans sker när en vara av olika skäl har monterats ner för att levereras i flera sändningar, till exempel stora maskiner. Ofta sker då även faktureringen i omgångar.
- Rapportera det totala värdet av leveranserna när ni har tagit emot eller skickat den slutliga varuleveransen.
- Ange en varukod som beskriver varan i komplett skick.
- Ange varans totala pris som värde.
Emballage: Kostnaden för emballage ska ni räkna med i fakturerat värde, men emballagets vikt ska ni inte inkludera.
Fakturerat värde: Ni kan ange fakturerat värde på två sätt:
- i svenska kronor
- i en annan namngiven valuta (inrapporteringsverktyget omvandlar det till svenska kronor).
Saknas fakturerat värde? Rapportera då varorna til det belopp de skulle ha fakturerats med vid normal försäljning eller köp (marknadsvärde). Moms och eventuella punktskatter ska inte ingå. För mer information om fakturerat värde, se Insamlingsvariabler (pdf)
Frakt:
- Rapportera fraktkostnaden om den (och försäkring) enligt leveransvillkoren ingår i fakturan.
- Om fraktkostnaden däremot är särredovisad ska ni inte rapportera den.
Insamlingsvariabler: Följande variabler behöver ni rapportera för in- respektive utförsel.
| Införsel | Utförsel |
|
|
Mer information om de olika variablerna hittar ni här: Insamlingsvariabler (pdf)
Kreditnotor: Information om hur ni hanterar kreditnotor och varureturer hittar ni här: Kreditnotor (pdf)
Landskod:
- Införsel - ange det avsändande medlemslandets landskod.
- Utförsel - ange det mottagande medlemslandets landskod.
Se ländernas landskoder nedan.
| BE - Belgien | IT - Italien | PT - Portugal |
| BG - Bulgarien | HR - Kroatien | RO - Rumänien |
| CY - Cypern | LV - Lettland | SK - Slovakien |
| DK - Danmark | LT - Litauen | SI - Slovenien |
| EE - Estland | LU - Luxemburg | ES - Spanien |
| FI - Finland | MT - Malta | CZ - Tjeckien |
| FR - Frankrike | NL - Nederlanderna | DE - Tyskland |
| GR - Grekland | XI - Nordirland | HU - Ungern |
| IE - Irland | PL - Polen | AT - Österrike |
Vissa områden tillhör EU, men ingår inte i dess mervärdesskatteområde och ska därför inte rapporteras. Sådana områden är bland annat Åland, Ceuta, Melilla, Kanarieöarna, Gibraltar, Färöarna och Grönland.
Licenser:
- Ni måste rapportera användarlicensavgift som ingår i ett programvarupaket (programvara installerad i någon produkt). Användarlicensavgiften ska ingå i varuvärdet för produkten.
- Ni ska däremot inte rapportera periodiskt återkommande licensbetalningar (förnyelse av licenser).
Lönbearbetning:
- Ni måste rapportera varuleveranser i samband med lönbearbetning.
- Lönbearbetning omfattar bland annat ombyggnad, tillverkning, montering, utbyggnad eller renovering som resulterar i en ny eller förbättrad vara (förädling).
- Det bearbetande företaget äger inte råvarorna.
- Mer information om lönbearbetning och vilka transaktionstyper som ska användas finner ni i kapitel 16 i handledningen.
Nettovikt: Ange varupostens nettovikt i kilo. Det går att rapportera upp till tre decimaler. Vikten ska anges exklusive emballage. Om viktuppgift saknas, gör en rimlig uppskattning.
Nollrapport: Även om ert företag inte har haft några leveranser till eller från övriga medlemsländer i EU under en månad måste ni rapportera till Intrastat. Skicka då in en nollrapport.
Gör så här:
- Logga in som vanligt.
- Skapa en rapport.
- Välj införsel eller utförsel.
- Klicka i Nollrapport och skicka in.

Ombud för rapportering:
- Ni kan antingen lämna uppgifter själva eller genom ombud.
- Om ett ombud finns registrerat skickar SCB påminnelse till ombudet istället för till företaget, om vi inte har fått företagets rapport i tid.
- Observera att det är det uppgiftsskyldiga företaget som ansvarar för att de lämnade uppgifterna är korrekta även när det använder ett ombud.
För att registrera ett ombud måste det uppgiftsskyldiga företaget skicka en ombudsblankett till oss via mejl, Intrastat@scb.se. Ombudsblanketten hittar ni här
Om det uppgiftsskyldiga företaget byter ombud eller börjar rapportera själva, meddela oss via mejl Intrastat@scb.se
Partner-ID:
- Partner-ID är momsregistreringsnumret (VAT-numret) för den handelspartner dit varan är såld och/eller som fysiskt tar emot varorna i ett annat EU-land. Ni ska ange partner-ID endast vid utförselrapportering.
- Mer information samt exempel hittar ni här: Partner-ID (pdf)
- För att kontrollera giltigheten av momsregistreringsnummer, se VIES (Europeiska kommissionen).
Periodiska sammanställningen (till Skatteverket): Den periodiska sammanställningen som ni rapporterar till Skatteverket, innehåller uppgift om köpares VAT-nummer, land och värde. Observera att SCB samlar in fler uppgifter till Intrastat, till exempel vilken sorts varor företaget har sålt och i vilka volymer.
Rapporteringsmånad: Rapportera varorna för den period när varuleveransen sker (leveransmånad), oavsett om fakturan är daterad tidigare eller senare än detta. På grund av detta kan totalsumman för perioden vara olika i Intrastat och momsdeklarationen (ruta 20 eller 35).
Reklammaterial:
- Ni ska endast rapportera reklammaterial när det är föremål för en handelstransaktion, alltså när fakturering sker.
- Om varorna levereras avgiftsfritt och syftet endast är att demonstrera varornas egenskaper ska ni inte rapportera dem.
Reparationer, underhåll och service: Ni ska inte rapportera varor som ni skickar eller tar emot för reparation, underhåll eller service. För mer information om vad som räknas som reparation, underhåll eller service, se kapitel 16 i Handledningen.
Rätta uppgifter:
- Har ni rapporterat införsel i stället för utförsel (eller tvärtom), eller rapporterat på fel period? Mejla eller ring till oss så ordnar vi det.
- Behöver ni korrigera enstaka poster i en redan inskickad rapport? Fyll i rättelseblanketten och mejla den till oss. I den kan ni rapportera korrigeringar av
- felrapporterade, feldebiterade eller prisjusterade varor
- betydande fel avseende varukod, landskod, transaktionstyp, vikt, kvantitet, ursprungsland och partner-ID.
- Behöver ni korrigera krediterade poster? Se vår handledning om kreditnotor, Kreditnotor (pdf)
- Är en stor del eller hela rapporten felaktig? Skicka då in en ny rapport för den specifika perioden. Meddela oss via mejl att ni har skickat in en ny rapport så att vi kan radera den felaktiga rapporten.
Transaktionstyp:
- Transaktionstypen beskriver vilken typ av transaktion som gäller för respektive varupost.
- Vid införsel ska ni ange ensiffrig kod, och vid utförsel tvåsiffrig kod.
- Mer information hittar ni här: Transaktionstyper (pdf)
Trepartshandel: Trepartshandel innebär att tre företag i två eller tre EU-medlemsländer är involverade i transaktionen. Mer information och exempel om trepartshandel hittar ni här: Rapportering av trepartshandel till Intrastat
Ursprungsland:
- Ursprungsland ska ni endast ange vid utförsel.
- Ursprungslandet är det land där varan producerats eller tillverkats.
- Om varan har tillverkats i två eller flera länder, är ursprungslandet det land där den sista betydande och ekonomiskt motiverade bearbetningen eller behandlingen skett.
- Om ni inte vet exakt ursprungsland
- ange landskod QV om ni vet att varan har ursprung från en annan EU medlemsstat
- ange landskod QW om ni vet att ursprunget är från ett tredjeland (land utanför EU/EES-området)
- ange avsändningslandet som ursprungsland, det vill säga Sverige (SE), om det inte är möjligt att ta reda på varans ursprungsland.
Varukoder:
- Ni ska använda statistiska varukoder (även kallade KN-kod), det vill säga de första åtta siffrorna i varukoderna i tulltaxan.
- Statistiska varukoder kan skrivas på olika sätt på fakturan, om leverantören anger detta. Det kan till exempel stå Commodity code, Customs code, Tariff code eller Taric code.
- Var ni kan söka efter varukoder och mer information hittar ni här: Varukoder (KN)
Varuprover:
- Varuprover ska endast rapporteras till Intrastat när det är föremål för en handelstransaktion, alltså när fakturering sker.
- Om varorna levereras avgiftsfritt och syftet endast är att demonstrera varornas egenskaper ska de inte rapporteras.
Vinstmarginalbeskattning: Ni måste rapportera vinstmarginalbeskattade varor.
Kontakt
- Telefon
- 010-479 44 00
- Vardagar: 9.00–16.00 Lunchstängt: 12.00–13.00
- E-post
- intrastat@scb.se