Prisindex i producent- och importled, april 2025

Prisnedgångar i producent- och importled i april 2025

Statistiknyhet från SCB 2025-05-26 8.00

Producentprisindex gick ned med 1,6 procent i april jämfört med mars 2025. På exportmarknaden sjönk priserna med 1,3 procent och på hemmamarknaden sjönk de med 1,8 procent. På importmarknaden sjönk priserna med 1,7 procent. Jämfört med april 2024 sjönk producentprisindex med 2,4 procent (-0,3 procent i mars).

Kort information

  • En fortsatt stark krona jämfört mot den amerikanska dollarn gav lägre priser på samtliga marknader i april 2025.
  • Priserna på hemmamarknaden för kaffe och te ökade med 17,9 procent i april jämfört med mars och jämfört med april 2024 ökade priserna med 40,9 procent.
  • Årstakten för producentprisindex exklusive energirelaterade varor sjönk från 1,1 procent i mars till -0,6 procent i april.
  • Årstakten för konsumtionsvaror inom prisindex för inhemsk tillgång minskade från 3,5 procent i mars till 2,6 procent i april.

Förändringstal

Totalt: B–E* Förändring, procent (månadstakt) Förändring, procent
(årstakt)
  mars 2025–
april 2025
april 2024–
april 2025
Hemmamarknadsprisindex -1,8 -0,1
Exportprisindex -1,3 -4,6
Importprisindex -1,7 -4,7
Producentprisindex -1,6 -2,4
Prisindex för inhemsk tillgång -1,8 -2,6

Utvecklingen den senaste månaden

Månadsförändringen var negativ på hemma-, export- och importmarknaden i april. Detta resulterade i en negativ månadsförändring för både producentprisindex och prisindex för inhemsk tillgång under samma period.

Det främsta bidraget till nedgången på hemmamarknaden var lägre priser på handel med elektricitet. Priserna sjönk även inom fjärrvärme, raffinerade petroleumprodukter, distributionstjänster avseende elektricitet, andra metaller än järn samt övriga maskiner. Nedgången motverkades till viss del av prisuppgångar på livsmedel samt sågat och hyvlat trä.

På exportmarknaden kom det största bidraget från lägre priser på raffinerade petroleumprodukter. Priserna sjönk även inom övriga maskiner, kemikalier och kemiska produkter, andra metaller än järn, motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar, elapparatur och papper och pappersvaror. Nedgången motverkades något av prisuppgångar på livsmedel samt sågat och hyvlat trä.

Prisnedgångar på råolja och naturgas stod för det största negativa bidraget på importmarknaden. Priserna sjönk även inom raffinerade petroleumprodukter, kemikalier och kemiska produkter, datorer, elektronikvaror och optik, andra metaller än järn, övriga maskiner, avfallshanterings- och återvinningstjänster och elapparatur. 

Största bidrag i procentenheter till total förändring, mars 2025–april 2025

Produktgrupp enligt SPIN 2015 Största bidrag i procentenheter till total förändring, mars 2025–april 2025
    Hemma-
marknads-
prisindex
Export-
prisindex
Import-
prisindex
06 Råolja och naturgas     -0,7
10 Livsmedel 0,1 0,1  
16.1 Sågat och hyvlat trä 0,1 0,1  
17 Papper och pappersvaror   -0,1  
19.2 Raffinerade petroleumprodukter -0,3 -0,4 -0,3
20 Kemikalier och kemiska produkter   -0,2 -0,2
24.4 Andra metaller än järn -0,1 -0,1 -0,1
26 Datorer, elektronikvaror och optik     -0,2
27 Elapparatur   -0,1 -0,1
28 Övriga maskiner -0,1 -0,2 -0,1
29 Motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar   -0,1  
35.13 Distributionstjänster avseende elektricitet -0,1    
35.14 Handel med elektricitet -0,8    
35.3 Fjärrvärme -0,7    
38 Avfallshanterings- och återvinningstjänster     -0,1

Förändring i procent mellan mars och april olika år

Utvecklingen det senaste året

Årstakten för hemmamarknaden i april var -0,1 procent (1,4 procent i mars). Årstakten för exportmarknaden var -4,6 procent under samma period (-1,9 procent i mars). För importmarknaden var årstakten i april -4,7 procent (-1,9 procent i mars).

Årstakten för producentprisindex var -2,4 procent i april. Jämfört med samma period föregående år sjönk priserna för energirelaterade varor med 13,4 procent. För konsumtionsvaror steg priserna med 1,8 procent och för investeringsvaror sjönk de med 1,0 procent. Årstakten för producentprisindex exklusive energirelaterade varor var -0,6 procent.

Årstakten för prisindex för inhemsk tillgång var -2,6 procent i april. Jämfört med samma period föregående år sjönk priserna för energirelaterade varor med 15,9 procent. För konsumtionsvaror steg priserna med 2,6 procent och för investeringsvaror sjönk de med 0,2 procent. Årstakten för prisindex för inhemsk tillgång exklusive energirelaterade varor var 0,2 procent. 

Förändring i procent, jämfört med motsvarande månad föregående år

Valutautveckling

En förstärkning eller försvagning av kronan sänker respektive höjer export- och importpriserna mätt i svenska kronor. Priserna i producent- och importled räknas om från utländska valutor till svenska kronor enligt Riksbankens omräkningskurser för valutor.

Svenska kronans utveckling mot de vanligaste handelsvalutorna

Valuta Förändring, procent (månadstakt)
  mars 2025–april 2025
DKK 0,0
EUR -0,1
GBP 1,9
NOK 2,4
USD 3,7

Definitioner och förklaringar

Hemmamarknadsprisindex (HMPI): Prisutvecklingen för svenska producenters produktion i Sverige som finns till försäljning i Sverige.

Exportprisindex (EXPI): Prisutvecklingen för svenska producenters produktion i Sverige som finns till försäljning utanför Sverige, både inom och utanför EU.

Importprisindex (IMPI): Prisutvecklingen för import/införsel till Sverige av produkter som finns till försäljning i Sverige.

Producentprisindex (PPI): Prisutvecklingen för svenska producenters totala försäljning som fås genom att kombinera hemmamarknad och exportmarknad.

Prisindex för inhemsk tillgång (ITPI): Prisutvecklingen för produkter som finns till försäljning inom Sverige som fås genom att kombinera hemmamarknad och importmarknad.

Nästa publiceringstillfälle

Prisindex i producent- och importled för maj publiceras 2025-06-27 klockan 8.00.

Statistikdatabasen

Ytterligare information finns i Statistikdatabasen